TVP POLONIA ZNIKA Z NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ

newsy dotyczące DVB-T
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 20600
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 20 times

TVP POLONIA ZNIKA Z NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ

Post autor: JAKITAKI » 18 sty 2014, 13:13

TVP POLONIA ZNIKA Z NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ

Telewizja Polska postanowiła zmienić koncepcję rozlokowania swoich kanałów na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. 15 lutego br. zniknie z niej TVP Polonia, natomiast Jedynka nadawana będzie na dwóch multipleksach jednocześnie.

Wcześniej informowano jak od 15 lutego br. ma wyglądać układ kanałów w DVB-T. Tego dnia na MUX-1 rozpoczną nadawanie stacje Telewizja Trwam i TVP ABC zajmując dwa miejsca należące obecnie do TVP. Publiczny nadawca chciał pozostałe dwa miejsca przeznaczyć na TVP Rozrywka i TVP Polonia, obecne w tej chwili na MUX-3, a na trzeci multipleks przenieść stacje TVP1 HD i TVP Info.

Koncepcja się jednak zmieniła. Najnowsza i już ostateczna zakłada, że na MUX-1 pozostanie TVP1 HD, a znikną z niego TVP2 nadająca w SD (zastąpi ją TVP ABC) oraz TVP Info (w jego miejsce pojawi się Telewizja Trwam). TVP Info przeniesione zostanie na MUX-3, gdzie zajmie miejsce TVP Polonia. Na tym multipleksie bez zmian będą nadawać też TVP2 HD, TVP1 w SD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka.

Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy Telewizji Polskiej, tłumaczy, że dzięki przeniesieniu TVP Info na MUX-3 stacja zwiększy zasięg techniczny o 4,6 proc. Trzeci multipleks dociera bowiem do większej liczby ludności niż pierwszy, bo na terenach górskich ma dodatkowe stacje nadawcze.

Z tego samego względu cały czas na MUX-3 nadawać będzie TVP1 w jakości SD. Dlaczego zatem kanał nie zniknie z MUX-1, mającego nieco mniejszy zasięg? Rakowiecki wyjaśnia, że wynika to z decyzji KRRiT “związanych z bardzo szczegółowymi analizami wszystkich zapisów koncesyjnych i ustawy cyfryzacyjnej”. W związku z tą decyzją na żadnym z MUX-ów od 15 lutego br. nie będzie dostępna TVP Polonia, będąca kanałem satelitarnym dla Polaków mieszkających zagranicą.

Telewizja Polska prowadzi obecnie testy technologii pozwalającej na nadawanie większej liczby kanałów na multipleksie niż osiem w jakości SD i cztery w wersji HD. Jeśli testy wypadną pomyślnie, to TVP będzie mogła umieścić na MUX-3 zarówno Jedynkę jak i Dwójkę w wysokiej rozdzielczości. Natomiast szanse na powrót TVP Polonia do naziemnej telewizji cyfrowej są niewielkie.

Rozlokowanie kanałów TVP na MUX-ach od 15 lutego br.

MUX-1

Slot 1 – TVP ABC (dotychczas TVP2 SD)

Slot 2 i 3 - TVP1 HD (bez zmian)

Slot 4 – TV Trwam (dotychczas TVP Info)

Sloty 5-8 - nadawcy komercyjni (Polo TV, Eska TV, TTV i ATM Rozrywka)

MUX-3

Slot 1 – TVP1 SD

Slot 2 i 3 – TVP2 HD

Slot 4 – TVP Regionalna

Slot 5 – TVP Kultura

Slot 6 – TVP Historia

Slot 7 – TVP Rozrywka

Slot 8 – TVP Info (w miejsce TVP Polonia)

źródło:Wirtualnemedia.pl
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności DVB-T”