Ósmy multipleks nie tylko dla TVP

newsy dotyczące DVB-T
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic Author
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 19695
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 34 times
Been thanked: 71 times

Ósmy multipleks nie tylko dla TVP

Post autor: JAKITAKI » 28 paź 2014, 20:47

Obrazek

W poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, jak ma wyglądać kształt ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Zmieniła ona swoją decyzję z czerwca, gdy uznała, że MUX-8 w całości powinna otrzymać TVP na emisję kanałów w HD.

Dyskusja w Krajowej Radzie na temat tego jak wyglądać ma zagospodarowanie MUX-8 trwała od miesiąca. Wczoraj regulator podjął uchwałę w tej sprawie. - Zmodyfikowaliśmy naszą decyzję z czerwca. Uwzględniliśmy wszystkie aspekty sprawy, zarówno interes widza jak i sytuację rynkową - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie ujawnia jednak szczegółów, bo KRRiT zamierza najpierw swoje stanowisko przedstawić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. Ma na to czas do 28 października.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że KRRiT prawdopodobnie zdecydowała, że część miejsc na MUX-8 otrzyma Telewizja Polska, a część - nadawcy komercyjni. Ich przedstawiciele byli oburzeni, gdy regulator w czerwcu br. stwierdził, że całość multipleksu powinna zostać zajęta przez telewizję publiczną, by mogła ona tam nadawać kanały w jakości HD.

Juliusz Braun, prezes TVP, w zeszłym tygodniu w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zapowiedział, że najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby TVP otrzymała część multipleksu ósmego do wspólnego zagospodarowania z multipleksem trzecim. Zapowiedział też, że TVP rozważy na MUX-8 uruchomienie kanałów tematycznych w jakości HD, które byłyby odpowiednikami takich stacji jak TVP Historia, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Regionalna czy TVP Info.

Po otrzymaniu decyzji KRRiT Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi kolejne konsultacje i dopiero po ich zakończeniu będzie mógł przeprowadzić konkurs na operatora multipleksu ósmego. Potem powinien odbyć się kolejny konkurs, w którym KRRiT wyłoni nadawców stacji, które trafią na multipleks. Na razie trudno określić, kiedy cała procedura się zakończy. MUX-8 będzie mógł pomieścić 10 kanałów w jakości SD lub pięć w jakości HD.

Ósmy multipleks obejmuje częstotliwości naziemne z zakresu 174-230 MHz. Proces jego zagospodarowania zainicjowała spółka Emitel, która w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX-8. Zgłosiło się w sumie 18 spółek, w tym m.in. Telewizja Polska, ZPR, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, Agora, Discovery Polska czy ITI Neovision.

Obecnie w Polsce działają trzy bezpłatne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadają łącznie 24 kanały telewizyjne. Jest też czwarty, płatny multipleks, który wykorzystuje Cyfrowy Polsat.

źródło:Wirtualnemedia.pl
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności DVB-T”