Strona 1 z 1

TVP Kultura w HD

: 19 gru 2014, 22:38
autor: JAKITAKI
Obrazek

Na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej może znaleźć się kanał TVP Kultura HD. TVP określi pełny kształt swojej oferty na ósmy multipleks, gdy pozna jakie stacje komercyjne tam trafią.

W wyniku decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Telewizja Polska będzie mogła na MUX-8 umieścić trzy kanały nadające w standardowej jakości lub jeden program w HD i jeden w SD. Będą to mogły być kanały nadające na podstawie koncesji lub emitująca swój program w oparciu o ustawę o radiofonii i telewizji TVP Polonia.

- Posiadane przez nas miejsca na MUX-3 i MUX-8 to pewna wspólna pula - mówi Juliusz Braun, prezes TVP. Telewizja Polska nie może jednak nią dysponować dowolnie, bo - zgodnie z decyzją Rady - na mający nieco mniejszy zasięg multipleks ósmy nie mogą trafić kanały TVP1, TVP2 czy TVP Regionalna.

- Zapewne będziemy chcieli podnieść TVP Kultura do poziomu emisji w HD - mówi Braun, pytany o zawartość MUX-8. Wtedy wersja SD tej stacji znikłaby z MUX-3. TVP nadal też ma w planach start kanału TVP Dokument. Publiczny nadawca początkowo chciał tę stację uruchomić w br., ale plany ostatecznie zawiesił.

Prezes TVP podkreśla, że spółka wstrzyma się z ostatecznymi decyzjami co do oferty na ósmy multipleks do czasu wyłonienia nadawców komercyjnych, którzy mają zająć cztery pozostałe miejsca na MUX-8.

- Wszystkie zmiany to perspektywa nie wcześniejsza niż koniec przyszłego roku, bo nawet nie został jeszcze rozpisany konkurs na zagospodarowanie multipleksu ósmego - mówi Braun. Obecnie trwają konsultacje dokumentacji konkursu na operatora MUX-8. Miały się one zakończyć 22 grudnia br., ale mogą zostać przedłużone, nawet do końca stycznia.

źródło:Wirtualnemedia.pl