TVP chce zostać w mux 1 po 2013

newsy dotyczące DVB-T
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic Author
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 19640
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 34 times
Been thanked: 71 times

TVP chce zostać w mux 1 po 2013

Post autor: JAKITAKI » 27 paź 2010, 13:27

TVP chce zostać w mux 1 po 2013



Na konferencji prasowej Telewizji Polskiej w dniu 25 października br. p.o. Prezesa Zarządu TVP S.A., Włodzimierz Ławniczak, podkreślił, że telewizja publiczna chce pozostać w pierwszym multipleksie (mux 1) dłużej niż do 31 lipca 2013 roku, tj. do zakończenia emisji analogowej. Jej plany biznesowe tworzone są przy założeniu, że w pierwszym multipleksie zostanie dłużej niż to pierwotnie założono.

Pozostanie TVP w pierwszym multipleksie DVB-T byłoby rozwiązaniem bardzo korzystnym dla nadawcy publicznego ze względu na szeroki, ogólnopolski zasięg mux 1 już w pierwszym etapie, podczas, gdy mux 3 długo nie pokryje całej Polski. Jednak decyzja należy do regulatorów, którzy ogłoszą przetarg w tej sprawie. Włodzimierz Ławniczak wierzy, że organy regulacyjne wybiorą rozwiązanie najkorzystniejsze dla widzów. TVP jest gotowa wziąć udział w przetargu na miejsca w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, który odbyłby się w 2013 r.

Uruchomienie mux 3 tylko dla TVP daje wiele możliwości. Kierownikiem projektu mux w TVP jest Cezary Pawłowski. W mux 3 będą nie tylko znane już kanały publicznej telewizji, ale także nowe kanały tematyczne, jak choćby od 6 grudnia TVP Seriale i coś nowego. Należy się domyślać, że wejdą tam także TVP Parlament (o którym mimo pytań wczoraj zapadła cisza!) oraz kolejny nowy kanał - TVP Dokument (nazwa nieoficjalna i niepotwierdzona przez nikogo z TVP). W końcu nie na darmo szefem tego projektu został Andrzej Fidyk - polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, od lat związany z TVP.

Mux 3 to także opcja otwarcia dla regionów TVP, by wreszcie powstały programy lokalne tworzone przez regionalne jej ośrodki bez obciążenia lokalnymi pasmami informacyjnej stacji TVP INFO. Wzrosłaby aktywność regionalnych ośrodków, przybyłoby reklamodawców, a ośrodki zaczęłyby na siebie zarabiać, a nie brać pieniądze z centralnego budżetu TVP. Zwolniłoby to w przyszłości TVP INFO z pasm wspólnych, a TVP2 byłaby bez rozszycia i w jakości HD. Przyszłość to 8-godzinne bloki regionalnych ośrodków tworzone samodzielnie lub wspólnie w zależności od potrzeb lokalnych widzów i toi w nowym kanale.

Dodatkowo TVP chce wprowadzać na mux 3 usługi dodatkowe dla niesłyszących i niewidomych. Mają być to napisy do filmów i audiodeskrypcja, czyli opis inscenizacji, scenografii, gry aktorów, kostiumów, barw i światła, których osoby niewidome nie są w stanie wychwycić. Pojawią się też usługi internetowe, a obraz będzie dostępny w formacie panoramicznym (16:9).



źródło : Sat Kurier
Ostatnio zmieniony 28 paź 2010, 11:07 przez JAKITAKI, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności DVB-T”