98 proc. miejscowości odbiera sygnał z multipleksów

newsy dotyczące DVB-T
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 13647
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 19 times

98 proc. miejscowości odbiera sygnał z multipleksów

Post autor: JAKITAKI » 07 paź 2012, 09:08

98 proc. miejscowości odbiera sygnał z multipleksów

Obrazek

Ponad 98 proc. zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów – wynika z pomiarów przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na terenie siedmiu województw. Jak pokazał pomiar, dodatkowe działania w celu zapewnienia odbioru sygnału cyfrowego będą niezbędne tylko w 24 miejscowościach.


Ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej prowadzono na obszarach, gdzie w I i II etapie (w listopadzie br.) nastąpi wyłączenie analogowych stacji telewizyjnych. Jest to teren 505 gmin (łącznie 6 754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 mln osób.

Badania sygnału prowadzono od lipca do połowy września 2012 r. Wykonano blisko 8,4 tys. pomiarów. Łączny czas pomiarów to blisko 1,8 tys. godzin.

Pomiary przeprowadzono w 1 217 miejscowościach, co do których wcześniejsze analizy wskazywały, że mogą tam wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym – np. miejscowości, które są na granicy zasięgu sygnału z nadajnika lub są zasłonięte przeszkodami terenowymi.

W 1 193 miejscowościach (98 proc. zbadanych) można już dziś bez problemu odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Jedynie w 24 miejscowościach odbiór sygnału jest warunkowo możliwy lub brak jest możliwości odbioru. Dotyczy to głównie miejscowości, w których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Poprawimy jakość

Odbiór warunkowy oznacza, że przy dobrych warunkach propagacji oraz zawieszeniu anteny odbiorczej na odpowiedniej wysokości odbiór sygnału będzie możliwy. Należy liczyć się jednak z możliwością występowania zakłóceń, takich jak klatkowanie obrazu, przerywanie odbioru lub zerwanie synchronizacji.

UKE zaleca, by w miejscowościach, w których odbiór sygnału jest utrudniony, anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości przynajmniej 10 metrów.

Wyniki przeprowadzonego pomiaru zostaną przekazane nadawcom programów telewizyjnych i będą stanowiły wsparcie dla ewentualnych działań mających poprawić zasięg naziemnej telewizji cyfrowej np. poprzez zwiększenie mocy, zmianę częstotliwości, podniesienie anten nadawczych nadajników lub tzw. doświetlenia.

Wyłączenie sygnału w listopadzie

UKE przypomina, że w I etapie (7 listopada) sygnał analogowy z nadajników naziemnych wyłączony zostanie na obszarze województwa lubuskiego oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W II etapie (28 listopada) wyłączone zostaną nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Naziemna telewizja analogowa będzie wyłączana w siedmiu etapach, do 23 lipca 2013 r. Na stronie internetowej UKE – www.uke.gov.pl – można znaleźć dokładny wykaz miejscowości, w których mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału.


źródło:TVP INFO
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności DVB-T”