Wyższe opłaty za koncesje radiowe i telewizyjne

newsy dotyczące DVB-T
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
.:Bodzio:.
..::Friend::..
..::Friend::..
Posty: 32
Rejestracja: 07 lut 2012, 19:21

Wyższe opłaty za koncesje radiowe i telewizyjne

Post autor: .:Bodzio:. » 12 paź 2012, 10:36

Obrazek


W środę, 10 października 2012 roku Sejm znowelizował ustawę o radiofonii i telewizji dotyczącą opłat za udzielane koncesje radiowe i telewizyjne. Sposób ich naliczania w lipcu ubiegłego roku zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, a swoją moc stracił na początku sierpnia br. (więcej tutaj). W przyjętej nowelizacji posłowie podnieśli opłaty za udzielenie koncesji. Może to zamknąć drogę do naziemnej telewizji cyfrowej dla nowych, mniejszych nadawców, których nie będzie stać na taki wydatek. Podwyżka nie obejmie nadawców już będących w DVB-T.

Za nowelizacją głosowało 287 posłów: 202 z Platformy Obywatelskiej (PO), 37 z Ruchu Palikota (RP), 26 z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), 20 z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) oraz 2 z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Przeciw było 145: 124 z PiS, 19 z Solidarnej Polski (SP) i 2 niezależnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt nowelizacji przygotował Senat.

W nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji określono m.in. maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji - np. w przypadku naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego - na multipleksie - będzie to blisko 25,9 milionów zł (wzrost o 150 procent). Określona w noweli opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 milionów zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Podwyżka opłat koncesyjnych nie obejmie nadawców, którzy wcześniej otrzymali miejsca w multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Barbara Bubula, posłanka PiS, powiedziała na konferencji prasowej: - W trakcie prac w Sejmie doszło do dwukrotnego podwyższenia opłaty za koncesję cyfrową, co stanowi barierę dla nowych podmiotów, które chcą wejść na rynek. Powoduje to też nierówność pomiędzy podmiotami, które już otrzymały koncesję, a tymi, które będą się dopiero o nią starać.

- Opłaty za częstotliwości zostały początkowo ustalone na niskim poziomie, aby motywować nadawców do przechodzenia z systemu analogowego na cyfrowy. Tak było na etapie wdrażania telewizji cyfrowej, ale teraz muszą być podniesione - powiedziała Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). - Była to forma promocji, z której skorzystały głównie pojedyncze stacje niekomercyjne - przekonuje.

Wypowiedź Magdaleny Gaj to nieprawda - stwierdza Nasz Dziennik. Żadna motywacja do przejścia na nadawanie cyfrowe nie była potrzebna, bo nadawcy telewizyjni sami chcieli wejść na multipleksy. Świadczy o tym chociażby fakt, że w konkursie o cztery miejsca na MUX 1 wystartowało aż 18 nadawców - kontynuuje Nasz Dziennik.

Nieprawdą jest także to, pisze Nasz Dziennik, że beneficjentami promocyjnej opłaty stali się głównie nadawcy niekomercyjni. Przeciwnie, zauważa Nasz Dziennik, na promocji skorzystali, oprócz publicznej TVP, wyłącznie potentaci rynku medialnego - tacy jak TVN, Polsat, TV Puls, którzy już kilka lat temu dostali bez konkursu po kilka miejsc na dwóch pierwszych multipleksach.

Wszyscy oni przez te kilka lat umocnili się na rynku reklamowym i medialnym, płacąc cały czas preferencyjne stawki za częstotliwości, więc dla nich drastyczna podwyżka opłat za częstotliwości nie jest groźna - uważa Nasz Dziennik. Tymczasem nadawcy, którzy dopiero wejdą na multipleks i zaczną zabiegać o reklamy - za sprawą nowych regulacji już na starcie otrzymają do zapłacenia rachunek na kilkanaście milionów złotych za częstotliwości.

Nowe wyższe opłaty koncesyjne dotyczyć będą wyłącznie nowych nadawców w systemie cyfrowym. Cztery stacje, którym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wcześniej przyznała miejsca na MUX 1 (TTV, ATM Rozrywka TV, Polo TV, Eska TV), zapłacą o ponad połowę mniej w kilkudziesięciu, a nawet stu ratach, a możliwe, że wcale nie będą płacić, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stary system opłat za koncesję uznał za niekonstytucyjny - pisze Nasz Dziennik.

Dojdzie zatem do sytuacji, że na polskim rynku medialnym nastąpi nierówna konkurencja: nadawcy, którzy dopiero wejdą na multipleksy cyfrowe naziemne, obciążeni zostaną wyższymi opłatami za koncesje i częstotliwości, podczas gdy ci, którzy już są na platformie cyfrowej, otrzymają od rządu „fory” - stwierdza Nasz Dziennik. Według gazety, podwyżka opłat za koncesje to kolejny przykład walki rządu z kojarzoną z opozycją TV Trwam.

Ustawa określa maksymalne stawki opłat, zaś o ich realnej wysokości dla każdej stacji telewizyjnej i radiowej rozstrzygać będzie rząd w rozporządzeniu, już bez kontroli parlamentu - pisze Nasz Dziennik.

Trybunał Konstytucyjny (TK) zakwestionował dotychczasowe przepisy dotyczące opłat za koncesje, oceniając, że kwestie związane z daniną publiczną, a za taką należy uznać opłatę koncesyjną, powinny zostać uregulowane w ustawie, a nie - jak zostało to zrobione - w rozporządzeniu KRRiT. Trybunał zaznaczył wówczas, że w ustawie brak kryteriów, w oparciu o które miałaby być uregulowana wysokość opłat - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Zakwestionowany przepis ustawy o rtv upoważniał KRRiT do ustalenia wysokości opłaty za udzielenie koncesji oraz fakultatywnie do określenia podmiotów zwolnionych od tej opłaty. Konstytucja stanowi zaś, że „nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatku następuje w drodze ustawy”. Trybunał dał ustawodawcy rok na uchwalenie nowych przepisów - czytamy w Gazecie Wyborczej.

źródło: satkurier.pl
Ostatnio zmieniony 12 paź 2012, 10:37 przez .:Bodzio:., łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
.:Bodzio:.
..::Friend::..
..::Friend::..
Posty: 32
Rejestracja: 07 lut 2012, 19:21

Post autor: .:Bodzio:. » 06 lis 2012, 12:46

Obrazek

KRRiT o opłatach koncesyjnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zauważyła, że ostatnio w mediach pojawiają się informacje sugerujące, że nowelizacja Ustawy o Radiofonii i Telewizji znacznie podnosi opłaty koncesyjne dla nadawców radiowych i telewizyjnych. Ponadto w publikacjach medialnych opłaty koncesyjne są mylone z opłatami za używanie częstotliwości. Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwością, co reguluje ustawa Prawo Telekomunikacyjne.

Nowelizacja Ustawy o Radiofonii i Telewizji podpisana 29 października 2012 roku przez Prezydenta dokonuje zmian mających na celu zrealizowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że kwestie związane z daniną publiczną, a za taką należy uznać opłatę koncesyjną, powinny zostać uregulowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu KRRiT.

Nowelizacja przenosi z rozporządzenia do ustawy maksymalne stawki opłat za przydzielenie koncesji radiowo – telewizyjnej, z pewnymi wyjątkami.

Za standard SD, najbardziej powszechny, stawka nie uległa zmianie i nadal wynosi 13 milionów złotych, czyli o połowę mniej, niż nadawanie programu w systemie analogowym. Natomiast za standard HD trzeba będzie zapłacić około 26 milionów złotych. Wzrost tej opłaty wynika z faktu, że program nadawany w standardzie HD zajmuje dwa miejsca na multipleksie.

Obniżeniu o połowę ulega opłaty koncesyjnej dla radia cyfrowego. Zmienia się stawka za rozpowszechnianie programu w sieciach kablowych. Będzie obecnie wynosiła 2 tys. zł bez względu na liczbę abonentów do jakiej będzie docierał program. Pozostałe opłaty nie zmieniają się.

Opłaty za koncesje są niezależne od rocznych opłat za prawo do dysponowania daną częstotliwość. Opłaty za częstotliwości reguluje nowelizowana obecnie ustawa Prawo Telekomunikacyjne.


źródło: satkurier.pl
Ostatnio zmieniony 06 lis 2012, 12:47 przez .:Bodzio:., łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności DVB-T”