Co to jest DVB-T?

instrukcje,porady,problemy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Topic Author
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 19690
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 34 times
Been thanked: 71 times

Co to jest DVB-T?

Post autor: JAKITAKI » 28 paź 2010, 11:12

Co to jest DVB-T?

DVB-T (z angielskiego Digital Video Broadcasting) jest nowym sposobem nadawania sygnału telewizyjnego. Litera „T” oznacza słowo terrestrial, czyli naziemny. Istnieje wiele sposobów dostarczania sygnału telewizyjnego. Do głównych należy zaliczyć: drogę satelitarną (DVB-S), drogę kablową (telewizje kablowe DVB-C) oraz naziemną (DVB-T). Sygnał analogowy, który obecnie jeszcze można odbierać został standaryzowany w latach 50’ XX wieku. W związku z rozwojem technologii w tym również technik telewizyjnych, powstała potrzeba opracowania takiej technologii, która umożliwi w pełni wykorzystać nowości technologicznych. W odpowiedzi na te potrzeby powstała telewizja cyfrowa. Standard DVB-T został tak opracowany, żeby z jednej strony dostarczyć nowe możliwości związane z nowoczesną telewizją z drugiej strony umożliwia wykorzystanie pasma używanego do tej pory przez telewizję analogową. To powoduje konieczność wyłączenia telewizji analogowej, aby zwolnic miejsce na nową telewizję cyfrową – stąd switchover. DVB-T charakteryzują następujące cechy:
Ten sam zakres częstotliwości wykorzystywany do nadawania, co w przypadku telewizji analogowej, co w większości przypadków wyklucza konieczność zakupu nowych anten, przewodów antenowych i gniazdek (patrz dział jak?)
Ta sama szerokość pasma (8MHz dla UHF), co w przypadku telewizji analogowej
Większa penetracja przestrzeni przy mniejszej mocy nadawania w porównaniu z sygnałem analogowym – dzięki zastosowaniu innej modulacji sygnału.
Dostęp do nowych usług od teraz telewizja to nie tylko obraz, dźwięk i telegazeta
Dlaczego muszę dostosować się do nowego standardu i co na tym zyskam?

Przede wszystkim każdy z nas musi się dostosować, ponieważ decyzja o wyłączeniu sygnału analogowego jest już podjęta. Dlatego, żeby nie utracić dostępu do telewizji naziemnej w interesie każdego odbiorcy korzystającego z naziemnego sygnały telewizyjnego jest wyposażenie swojego sprzętu RTV w możliwość odbioru DVB-T. Z innej strony DVB-T daje wiele nowych możliwości, które w przypadku telewizji analogowej były niemożliwe albo bardzo utrudnione (głównie ze względu na koszty po stronie nadawców). DVB-T umożliwia dostęp do takich nowych funkcji i cech jak:
Format obrazu 16/9, który jest popularny w nowych telewizorach
Obraz wysokiej rozdzielczości 720p i 1080i
Różne ścieżki dźwiękowe (z lektorem, bez lektora etc.)
Cyfrowy dźwięk przestrzenny
Napisy w różnych językach
EPG – cyfrowy program telewizyjny, dużo bardziej rozwinięty i niezawodny niż dotychczasowa telegazeta
VOD – video na żądanie, wypożyczalnia filmów bez wychodzenia z domów
Dostęp do Internetu – istnieje również możliwość oferowania Internetu za pomocą sygnału telewizyjnego (małe szanse na wprowadzenie w życie)
Zwolnione pasmo VHF będzie mogło być wykorzystane do usług dostępu do Internetu i cyfrowego radia (tzw. dywidenda cyfrowa)
Do najważniejszych zalet nowej technologii należy jednak zaliczyć, jakość obrazu. Obraz i dźwięk w DVB-T zawsze są takiej samej jakości niezależnie od warunków pogodowych i odległości – warunkiem jest stabilny odbiór o odpowiedniej mocy. Oznacza to, koniec obrazu zaśnieżonego, z zakłóceniami, koniec znikającego koloru przy złych warunkach atmosferycznych etc. Dodatkowo DVB-T to większa oferta programowa. Obecnie w Polsce dostępnych jest 7 programów ogólnopolskich. Oferta DVB-T pozwoli na zwiększenie tej liczby do ok. 20 programów w trzech multipleksach. Multipleks to wiązka jednego sygnału na jednym kanale, który zawiera nawet 8 (w Polsce) programów!

Czy będę mógł odbierać sygnał DVB-T w swojej okolicy i co jest mi potrzebne do tego?

Generalnie odpowiedź brzmi – TAK, ale żeby poznać dokładną odpowiedź, kiedy w Państwa okolicy będzie DVB-T zapraszamy do działu „kiedy i gdzie”, gdzie znajdą Państwo mapy i tabele z informacjami o terminach uruchomiania nadawania, parametrach odbioru i ofercie programowej dla Państwa okolicy. Odbiór telewizji naziemnej wymaga tunera DVB-T, natomiast antena i okablowanie mogą pozostać takie same jak dotychczas. Więcej informacji znajdą Państwo w dziale „Jak?”. Większość sprzedawanych obecnie telewizorów wyposażona jest w wbudowany tuner cyfrowy. Jednak nie trzeba kupować nowego telewizora, aby uzyskać dostęp do DVB-T, ponieważ można zastosować przystawki (tuner STB), które niskim kosztem finansowym uaktualnią możliwości Państwa telewizorów. Więcej na ten temat znajdą Państwo w dziale „jak?” i „sprzęt”.

Czy jeśli mam telewizję satelitarną będę mógł odbierać DVB-T?

Odbiór sygnału DVB-T nie wyklucza odbioru innymi drogami (kablową lub satelitarną). Sygnały te występują niezależnie od siebie. Jeśli posiadają państwo tuner telewizji satelitarnej, który ma również głowicę DVB-T (tzw. tuner combo) nie muszą już Państwo niczego dodatkowego kupować – teraz wystarczy czekać na włączenie sygnału cyfrowego w Państwa okolicy.

Ważną informacją jest standard nadawania obrazu i dźwięku w ramach DVB-T w Polsce – NIE KAŻDY SPRZĘT OZNACZONY ZNAKIEM DVB-T BĘDZIE DZIAŁAĆ W POLSCE!
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI

Awatar użytkownika

Topic Author
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 19690
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 34 times
Been thanked: 71 times

Post autor: JAKITAKI » 28 paź 2010, 11:21

Jak odbierać cyfrową telewizję w DVB-T?

Cyfrową telewizję naziemną DVB-T można odbierać przy użyciu tych samych anten, które są wykorzystywane przez Państwa do odbioru analogowego sygnału. W przypadku zmiany parametrów odbioru (kierunku odbioru, mocy nadajnika, częstotliwości nadawania) warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które zapewnią bezawaryjny, stabilny odbiór przez kolejne lata. Pierwszą kwestią jest zapoznanie się z parametrami odbioru w Państwa okolicy, mogą to Państwo zrobić na tej właśnie stronie w dziale „kiedy i gdzie”. Warto zwrócić uwagę na trzy główne parametry:
Kierunek odbioru (strona, w którą trzeba skierować antenę odbiorczą, żeby ta odbierała sygnał z najbliższego nadajnika)
Częstotliwości, na których są nadawane MUXy - czy są to zbliżone względem siebie kanały (np. k.48, k.55, k.58) czy MUXy nadawane są na dwóch końcach skali częstotliwości (np. k.23, k.32, k.60)

[center]Obrazek [/center]

Moc nadajników (im mocniejszy nadajnik tym większy jego zasięg)
Znając przedstawione powyżej parametry mogą Państwo dowiedzieć się czy potrzebna jest zmiana Państwa anteny odbiorczej. Zanim jednak podejmiecie Państwo ostateczną decyzję o zakupie nowego sprzętu czy pozostawieniu dotychczasowego, warto dokonać weryfikacji zebranych wcześniej informacji. Ważnym elementem ustawienia anteny i wyboru nadajnika jest ukształtowanie terenu oraz indywidualne warunki odbioru, do których zaliczamy: przeszkody terenowe (wysokie budynki, zadrzewienie etc.), wysokość umiejscowienia anteny, lokalne zakłócenia. Przeszkoda terenowa w postaci wzniesień i gór może skutecznie uniemożliwić uzyskanie stabilnego odbioru w Państwa okolicy. Co prawda w cyfrowym nadawaniu odbicia sygnału oraz zjawisko ugięcia fali można zaliczyć do czynników zwiększających zasięg nadajników, to nie gwarantują one uzyskania sukcesu przy ustawieniach anteny. Należy, więc zwrócić uwagę również na takie czynniki jak:

Ukształtowanie terenu - góry na drodze nadajnik-antena odbiorcza, etc.
Dostępność horyzontu w kierunku nadajnika - im bardziej otwarta przestrzeń tym lepiej
Warunki w jakich będzie prowadzony odbiór - miasto, otwarta przestrzeń czy las

Ocenę warunków odbioru w swojej okolicy muszą dokonać Państwo sami w oparciu o wskazówki przedstawione powyżej i dane zawarte na mapach opracowanych na potrzeby tego serwisu. Jeśli się okaże, że konieczna jest wymiana sprzętu antenowego proszę zwrócić uwagę na kolejne ważne czynniki. Wybór anteny nie jest sprawą prostą. Za główną zasadę można przyjąć: im trudniejsze warunki (las, góry, duża odległość od nadajnik) tym antena powinna charakteryzować się większym wzmocnieniem sygnału. Przy dużych odległościach, gdzie sygnał telewizyjny jest słabszy dobrze sprawdzać się będą anteny kierunkowe. Przy bardzo trudnych warunkach odbioru może okazać się potrzebne zastosowanie wzmacniaczy antenowych. ALE UWAGA ZBYT DUŻE WZMOCNIENIE MOŻE DOPROWADZIĆ DO PRZESTEROWANIA SYGNAŁU! co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia czułej głowicy tuner telewizyjnego. Dlatego wzmocnienie trzeba wybierać bardzo ostrożnie.

[center]Obrazek [/center]

Powyższa tabela nie wyczerpuje zagadnienia, ale wprowadza pewien podział, który zawsze trzeba dostosować do swoich warunków odbioru. Popularne wciąż anteny „siatkowe” cechują się płaską charakterystyką wzmocnienia, ale również szerokim kątem działania, co sprawia, że w konsekwencji wzmacniają nie tylko sygnał telewizyjny, ale również zakłócenia i sygnały niezwiązane z telewizją (np. Internet w paśmie 450MHz), dlatego warto dokupić do takiej anteny odpowiednie filtry kanałowe. Rozwiązaniem może być też zakup anteny kierunkowej, której konstrukcja jest sprawdzona od wielu lat. Antena kierunkowa zwykle charakteryzuje się wzmocnieniem w wąskich przedziałach częstotliwości. Pewną nowością w tej kwestii są anteny typu „Digital”, które wykazują płaską charakterystykę wzmocnienia w całym zakresie przy stosunkowo wąskim kącie działania (ok. 35 stopni), jednak przy większych odległościach niezawodnie sprawdzą się jedynie anteny silnie kierunkowe, które wymagają precyzyjnego ustawienia, ale również pozwalają osiągnąć najlepsze wyniki (np. ATX-109).
[center]
Obrazek [/center]

Wymieniając antenę warto zwrócić uwagę na przewody podłączeniowe, szczególnie te, które wystawione są na działanie warunków atmosferycznych. Jakość przewodów może znacząco wpłynąć na jakość sygnału dostarczanego do odbiornika. Zwykle przewody koncentryczne w białej koszulce swoje parametry utrzymują w warunkach zewnętrznych przez kilka lat. Warto, więc przy okazji wymiany anteny wymienić również przewód antenowy doprowadzający sygnał z anteny do lokalu. Najlepsze i najtrwalsze, ale również nie najtańsze są do tego celu przewody w oplocie miedzianym z żelowym płaszczem (czarny kolor przewodu).
[center]
Obrazek [/center]

Czasem zdarza się tak, że mimo bardzo dobrej anteny i nowych przewodów, sygnał jest za słaby (odbiornik wykrywa multipleks, ale nie znajduje programów lub znajduje programy, ale nie ma płynnego ich działania – pojawiają się zielone kwadraty, obraz zastyga, etc.). Rozwiązaniem może okazać się zastosowanie wzmacniacza antenowego. Warto zakupić wzmacniacz wewnętrzny zamiast przedwzmacniacza umieszczanego w puszce przy antenie. Urządzenie umieszczone w lokalu nie będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych, będzie też do niego swobodny dostęp bez konieczności wchodzenia na dach. Rozwiązanie takie pozwala też na zastosowanie urządzenia z możliwością regulacji wzmocnienia, co może się okazać przydatne w przypadku, gdy zostanie uruchomiony w Państwa okolicy nowy nadajnik, albo zostanie zwiększona moc nadajnika, z którego już korzystacie.
[center]
Obrazek [/center]

Po optymalnym dobraniu i ustawieniu instalacji antenowej pozostają już tylko najważniejsze elementy instalacji, czyli tuner DVB-T i telewizor. Możliwość odbioru cyfrowej telewizji może być realizowana na dwa sposoby:
Za pomocą przystawki STB – zewnętrznego tunera, który podłączamy za pomocą przewodu EURO albo HDMI do telewizora
Za pomocą wbudowanego w telewizor tunera cyfrowego – nie wymaga to zakupu dodatkowego urządzenia, wystarczy wykorzystać złącze antenowe tak samo jak w przypadku telewizji analogowej
Przystawka STB umożliwia niższym kosztem (200-400zł) dostosować telewizor, który jest wyposażony tylko w tuner analogowy lub tuner DVB-T MPEG-2, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Natomiast taki zakup nie jest potrzebny w przypadku, gdy państwa telewizor posiada wbudowany tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4 HD. Obecnie popularne są tunery hybrydowe, które potrafią odbierać telewizję cyfrową i analogową. To czy Państwa telewizor obsługuje telewizję cyfrową mogą Państwo przeczytać w dołączonej do telewizora instrukcji i specyfikacji technicznej.
Na polskim rynku można spotkać się z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy sprzedają tunery MPEG-2. Tunery te nie będą w stanie wyświetlić obrazu nadawanego w Polsce! Więcej praktycznych informacji, na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu znajdą Państwo w dziale "sprzęt".

Podsumujmy najważniejsze kroki w celu uzyskania dostępu do DVB-T:
Sprawdzamy, kiedy w naszej okolicy pojawi się nadawanie cyfrowe
Sprawdzamy, z jakiego nadajnika będzie prowadzone to nadawanie, na jakiej częstotliwości oraz z jaką mocą
Sprawdzamy czy na drodze sygnału nie występują przeszkody
Na podstawie powyższych punktów podejmujemy decyzję czy kupujemy nową antenę
Sprawdzamy instalację antenową, wymieniamy kable na zewnątrz budynku
Jeśli nie posiadamy nowoczesnego telewizora - kupujemy przystawkę STB
Wyszukujemy sygnał, programujemy i oglądamy!
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI

Awatar użytkownika

Topic Author
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 19690
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 34 times
Been thanked: 71 times

Post autor: JAKITAKI » 28 paź 2010, 11:33

Obrazek

Kupując telewizor z możliwością odbioru DVB-T należy koniecznie zwrócić uwagę by posiadał dekoder MPEG4 - tylko wtedy będziemy mogli oglądać DVB-T.

W wielu krajach gdzie proces cyfryzacji rozpoczął się wcześniej obowiązuje standard MPEG2 dlatego na rynku jest dużo sprzętu w tym standardzie.

Obrazek

Tunery DVB-T możemy podłączyć do dowolnego telewizora, który posiada wejście audio-video (analogowe lub cyfrowe).

Tunery dają dużo więcej możliwości przy korzystaniu
z DVB-T. Prawie wszystkie dostępne modele dają możliwość odbioru kanałów HD i funkcję EPG. Niektóre modele mają możliwość nagrywania programów oraz posiadają funkcję, która umożliwi nam zatrzymanie programu oglądanego "na żywo".

Modele z gniazdami CAM/CI będzie można wykorzystać do odbioru płatnych kanałów, a dzięki gniazdom sieci internet
w przyszłości skorzystamy z interaktywnych usług nadawców.

Obrazek

Do odbioru DVB-T można wykorzystać aktualnie zamontowane anteny do odbioru telewizji analogowej lub anteny zaprojektowane do odbioru DVB-T.
Nie polecamy jednak szerkopasmowych anten (siatkowych) oraz "kosmicznych wynalazków" jakie można znaleźć np. na allegro, gdzie sprzedawcy deklarują olbrzymie możliwości anten za kilkanaście złotych.

Najlepsze anteny do odbioru DVB-T to te które przeznaczone są na pasmo UHF i mają kilka bądź kilkanaście decybeli zysku bez wzmacniacza. Dobry wybór to klasyczne anteny kierunkowe typu Yagi.

Jeżeli w pobliżu znajduje się nadajniki DVB-T można skorzystać z anteny pokojowej - antenę taką najlepiej umieścić na oknie zwróconą w kierunku nadajnika. Należy pamiętać, że większe znaczenie ma od samego rodzaju anteny ma jej umiejscowienie - nawet najlepsza antena nie będzie działać jeżeli wrzucimy ją do piwnicy albo za szafę.

Obrazek

Moduły CI umożliwiają zamianę sygnału MPEG4 (nadawanego) na MPEG2 (odbieranego przez telewizor).

Starsze modele telewizorów mimo, że są wyposażone w tunery cyfrowe DVB-T mogą nie odbierać sygnału cyfrowego nadawanego w Polsce - powodem jest inny rodzaj dekodera (MPEG2). MPEG2 to starszy system kodowania DVB-T stosowany jeszcze w wielu krajach, które wcześniej rozpoczęły proces cyfryzacji. W Polsce wybrano nowszy system kodowania MPEG4.

Jeżeli mamy telewizor z tunerem MPEG2 i slot na moduły CAM/CI to możemy kupić moduł konwertujący.
Obecnie jedynym takim modułem jest Neotion NP4.
Moduł niestety nie współpracuje ze wszystkimi modelami telewizorów, oraz nie zapewni odbioru kanałów w jakości HD.

źródło : telewizja-cyfrowa
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI

ODPOWIEDZ

Wróć do „[FAQ] DVB-T”